Aktualności
Radcowie prawni i adwokaci rozpoczęli cykl indywidualnych szkoleń dla Klientów pozostających w stałej obsłudze prawnej.
Od pocżątku roku zorganizowaliśmy już szkolenia:
- z umów zawieranych w obrocie gospodarczym,
- z aktualnych zmian w kodeksie pracy,
- z procesu inwestycyjnego,
- z zamówień publicznych,
- z prawa spółek.
Nasi specjaliści w tych obszarach pomogąją przebrnąć przez gąszcz zmieniających się przepisów, przede wszystkim poprzez wyjaśnienie ich od strony praktycznej.
Adwokaci i radcy prawni naszej kancelarii reprezentują Klienta prowadzącego zakład produkcyjny w sprawie o zapłatę kar umownych w kwocie prawie 1 miliona złotych w związku z nieodebraną w 2021r. ilością zamówionego paliwa gazowego na podstawie umowy.
W procesie sąd będzie musiał rozstrzygnąć ważne kwestie, decydujące o odpowiedzialności przedsiębiorców za zaciągnięte w 2020r. zobowiązania, które nie mogły być zrealizowane w okresie pandemii.
Wnioski wykonawców robót budowlanych o waloryzację wynagrodzenia za 2022r. przygotowane przy udziale radców prawnych i adwokatów z kancelarii zyskują akceptację inwestorów.
Nie ma potrzeby od razu występować na drogę postępowania sądowego, najpierw trzeba właściwie przygotować wniosek o waloryzację i rozpocząć rozmowy. Nasz zespół wspiera wykonawców robót budowlanych realizujących przede wszystkim inwestycje publiczne i mamy pierwsze efekty. Już w najbliższym czasie na konto naszych Klientów wpłynie ok. 17 mln złotych tytułem waloryzacji wynagrodzenia.
Prawnicy kancelarii z sukcesem zakończyli sprawę o ochronę dóbr osobistych. Sprawa dotyczyła wypowiedzi Klienta kancelarii zawartej w treści wywiadu udzielonego jednemu z portali, w której to wypowiedzi strona przeciwna upatrywała naruszenia dóbr osobistych, takich jak cześć, dobre imię oraz renoma przedsiębiorcy. Powód domagał się opublikowania przeprosin.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, analogicznie jak uprzednio Sąd Okręgowy w Rzeszowie, podzielił argumentację radców prawnych i adwokatów kancelarii, iż w kontekście całokształtu okoliczności faktycznych przedmiotowej sprawy oraz szerokiego tła sytuacyjnego związanego z wielopłaszczyznowymi relacjami stron oraz podmiotów z nimi powiązanych (również na tle konkurencyjnych relacji zawodowych), wypowiedź Klienta kancelarii znajdowała uzasadnione podstawy faktyczne do wyrażenia oceny zawartej w wywiadzie, a tym samym nie pozostawała bezprawna, co wyłącza możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Końcem lutego 2023 r. prawnicy kancelarii z sukcesem zakończyli wieloletni spór sądowy, którego przedmiotem pozostawały roszczenia o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości dochodzone przez Gminę od Klienta kancelarii. Tło sytuacyjne sprawy stanowiły okoliczności związane z zajęciem części gruntów gminnych w wyniku przekroczenia granic nieruchomości w trakcie realizacji inwestycji budowlanej, która to inwestycja po przeprowadzeniu licytacji komorniczej, była następnie kontynuowana przez reprezentowaną przez kancelarię Spółkę. W sprawie istotnym pozostawało, iż w 2014 r. pomiędzy Gminą a Klientem kancelarii zawarta została ugoda sądowa, na podstawie której Gmina zobowiązała się do przeniesienia na rzecz Spółki spornego gruntu za zapłatą umówionego wynagrodzenia, co miało nastąpić jeszcze w 2014 r. Przez szereg lat Gmina nie przystąpiła jednak do realizacji ugody, inicjując przeciwko Spółce szereg procesów sądowych, w tym proces o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości za okres obejmujący lata 2015 - 2016.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie podzielił argumentację radców prawnych i adwokatów kancelarii, za pomocą której dowodzili, iż wytoczenie powództwa przez Gminę stanowiło nadużycie prawa podmiotowego (art. 5 k.c.). Podkreślając wyjątkowość instytucji nadużycia prawa podmiotowego, Sąd przyjął, że w specyficznych okolicznościach przedmiotowej sprawy, działania Gminy polegające na kilkuletnim uchylaniu się od wykonania ugody sądowej, mającej na celu uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, a następnie dochodzeniu wynagrodzenia za bezumownego korzystanie, nie mogły zasługiwać na ochronę jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, w tym w szczególności z zasadą lojalności.
Wyrok jest prawomocny oraz ma istotne znaczenie dla Spółki w kontekście dalszych roszczeń kierowanych względem niej przez Gminę.